Ремонт системи охолодження ноутбука

Причини виходу з ладу системи охолодження

Однією з основних систем сучасного лептопа є охолодження. У разі перегріву пристрій здатний отримати незворотні пошкодження, тому важливо стежити за станом системи, вчасно здійснюючи профілактичні заходи, пов’язані з відновленням і подальшою підтримкою її працездатності. Найчастішими причинами поломок є:

  • погано продумана виробником конструкція елементів, що охолоджують;
  • неправильна експлуатація лептопу;
  • знос термоінтерфейсу;
  • надмірна запиленість отворів та лопатей вентилятора;
  • вихід з ладу окремих компонентів системи.

Перегрів ноутбука загрожує погіршенням (помітним уповільненням) роботи пристрою. Крім того, тривалий перегрів здатний вивести з ладу центральний процесор, модулі пам’яті, вбудований чіпсет на материнській платі.

Конструкція системи охолодження

Основними елементами системи охолодження є: радіатори, спеціальні кулери – взувальні вентилятори, спеціальні вентиляційні отвори та канали в корпусі ноутбука. Найчастіше використовується мідний радіатор, що проходить змійкою через процесор і чіпи, що виділяють тепло, який обдувається вентилятором. Гаряче повітря відводиться через отвори.

Для забезпечення якісного відведення тепла використовується шар термоінтерфейсу – спеціального матеріалу, що має оптимальну теплопровідність (найчастіше застосовується термопаста або термопрокладка).

Відновлення нормального охолодження ноутбука

У більшості випадків, здійснюючи ремонт системи охолодження ноутбука, майстер проводить попередню діагностику. Крім того, пристрій сам здатний визначити необхідність ремонту – при надмірному нагріві лептоп помітно знижує продуктивність, або навіть аварійно відключається, видаючи відповідне попередження. Для повноцінної перевірки використовуються різні програми, що дозволяють зробити всі необхідні виміри у різних режимах роботи лептопа. Якщо температура нагрівання перевищує допустимі межі, то абсолютно необхідний ремонт охолодження ноутбука.

Якщо пристрій часто перегрівається через конструктивні недоліки, то можливість його тривалої експлуатації залежить від користувача. Слід подбати про організацію циркуляції повітря, наприклад, збільшивши відстань між задньою стінкою пристрою і поверхнею, на якій він встановлений (можна підкласти щось під ніжки пристрою, але краще придбати спеціальну підставку, що охолоджує). Не варто користуватися ноутбуком на м’яких поверхнях, тому що в цьому випадку перекривається вихід повітря з вентиляційних отворів.

Якщо отвори забилися пилом, помітно погіршується робота модуля, що охолоджує. Слід проводити планове очищення від пилу, віддавши пристрій спеціалізованому сервісному центру. Самостійне очищення, наприклад, за допомогою пилососа навряд чи дасть необхідний ефект. Залежно від моделі, може знадобитися часткове або навіть повне розбирання корпусу. Проводячи очищення, майстер здійснить оновлення термоінтерфейсу, нанісши шар термопасти необхідної товщини, для поліпшення відведення тепла з поверхонь, що нагріваються.

У більш складних випадках необхідний повноцінний ремонт кулера ноутбука. Вентилятор ламається через зношування підшипників, а також через вплив пилу. Згодом вентилятор починає видавати помітний шум під час роботи, що може стати ознакою необхідності віддати пристрій у сервісний центр. Іноді діагностується обрив мідних термотрубок, унаслідок чого виключається нормальне відведення тепла. Тоді краще здійснити повну заміну радіаторів, щоб користувачеві не довелося зіткнутися з необхідністю повторного ремонту.